fbpx

 

Japoński Związek Sorobanu wraz z Uniwersytetem Łódzkim oraz Superminds Academy sp.z.o.o  w dniu 15.06.2018 roku po raz pierwszy w Polsce przeprowadzi egzamin na pierwszy stopień uczniowski KYU 9 sprawdzający umiejętność liczenia a japońskim Sorobanie. Doniosłość wydarzenia wynika z faktu, że to właśnie w Łodzi, w wyniku starań Anety Grzanek – pomysłodawczyni i założycielki Superminds Academy – przeprowadzony zostanie pierwszy egzamin o tej randze poza Japonią.  To wydarzenie jest początkiem rozwoju nowej metody nauczania przyszłych liderów przygotowanych do konkurowania w świecie pełnym innowacji. Łódzkie dzieci przygotowywały się do tego egzaminu przez ostatni rok. Certyfikacje nadzorować będzie przedstawiciel z Japonii – Ayaka Suzuki.

Egzamin będzie składał się z dwóch części, a jego przebieg jest ściśle regulowany przez Japoński Związek Sorobanu. Dzieci w wieku od 7-12 lat będą miały za zadanie w krótkim czasie wykonać serię obliczeń w zakresie dodawania i odejmowania oraz mnożenia liczb dwucyfrowych przez jednocyfrowe.

Uroczystość wręczenia certyfikatów dla dzieci, które zdały egzamin odbędzie się w Październiku 2018 roku przy okazji oficjalnego festiwalu Soroban,u który zostanie zorganizowany w podobnym międzynarodowym partnerstwie pomiędzy Uczelnią, Biznesem a podmiotem 3-go sektora. A jego szczegóły zostaną doprecyzowane i przedstawione do publicznej wiadomości we wrześniu 2018 roku.

Dodatkową atrakcją tego dnia będzie seria konkursów dla dzieci i młodzieży, które chciałyby poznać czym jest soroban i wziąć udział w emocjonującej grze logicznej wykorzystującej naturalne umiejętności dzieci do rozwiązywania zagadek i rozwijających ich umiejętności poznawcze.

Soroban to starożytna metoda liczenia doskonalona właśnie w Japonii, pozwalająca dzieciom i dorosłym na poprawienie umiejętności logicznego myślenia, szybkiego kalkulowania liczb w dowolnym zakresie. Wykorzystuje się w tym celu liczydło – abakus, a w dalszych poziomach nauki tylko wyuczoną logikę postępowania. W krajach azjatyckich osoby uczące się tą metodą osiągają doskonałe wyniki związane z umiejętnościami zapamiętywania, a metody liczenia wykorzystuje się z powodzeniem w czasie negocjacji oraz innych zagadnieniach biznesowych wymagających sprawnego liczenia. Niektóre źródła mówią o wpływie korzystania z sorobanu na spowalnianie procesu starzenia się mózgu.

W Polsce rozwijany jest program Superminds Academy. Program został stworzony przez sztab specjalistów naukowych, językowych i biznesowych po to aby zapoczątkować zmianę w mentalności i przekonaniach. Udowadniamy, że każdy człowiek jest w stanie przyswoić wiedzę szybciej, łatwiej i skuteczniej i w dodatku czerpać z procesu nauczania ogromna przyjemność. W akademii przygotowujemy młode pokolenie na wyzwania przyszłego, technologicznie rozwiniętego świata. Wyposażamy dzieci i młodzież w umiejętności, których nie mają szans nauczyć się w standardowej szkole, a które będą kluczowe aby w przyszłości osiągać sukcesy. Program składa się z trzech modułów: Matematycznego, naukowo biznesowego oraz społeczno językowego. Program zawiera w sobie właśnie Soroban jako podstawową metodę budowania kompetencji analitycznego myślenia. Dodatkowo rozwijane są kompetencje związane z myśleniem strategicznym, kreatywnością, wielojęzycznością, inteligencją emocjonalną, pracą zespołową i zarządzanie zespołem, rozwiązywania problemów oraz radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Dotychczas w akademii uczy się 70 dzieci a przyszłości planujemy otwierać kolejne placówki na terenie Łodzi oraz innych miast w Polsce i Unii Europejskiej. Superminds Academy jest jedynym podmiotem posiadającym umowę z Fundacją Ishido na rozwijanie programu poza Japonią.