08
05
2022

Arytmetyka mentalna - czy warto?

Arytmetyka mentalna to umiejętność wykonywania bardzo szybkich obliczeń matematycznych w pamięci.  Choć może się wydawać, że w dzisiejszych czasach, kiedy wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne są wszechobecne, umiejętność ta straciła na znaczeniu, tak naprawdę ma ona wiele zalet i warto ją rozwijać. 

W tym artykule przyjrzymy się debacie nad wartością arytmetyki mentalnej, omawiając zarówno korzyści, jak i potencjalne wyzwania z nią związane. 
 
Korzyści arytmetyki mentalnej: 

Rozwijanie inteligencji: Ćwiczenia z arytmetyki mentalnej wymagają skupienia, koncentracji i myślenia przestrzennego. Regularna praktyka może przyczynić się do rozwoju zdolności analitycznych i umiejętności rozwiązywania problemów. Uczniowie, którzy przeszli trening deklarują, że szybciej uczą się języków obcych, mają doskonałą pamięć, szybciej dochodzą do rozwiązań, ponieważ poprawiła się ich zdolność myślenia logicznego.

Szybkie obliczenia: W życiu codziennym często zdarza się potrzeba dokonania szybkich obliczeń, na przykład w sklepie podczas zakupów czy przy podziale rachunku w restauracji. Umiejętność arytmetyki mentalnej pozwala na błyskawiczne wykonywanie prostych działań bez potrzeby użycia kalkulatora.

Zwiększenie pewności siebie: Arytmetyka mentalna dodaje skrzydeł, szczególnie u uczniów, którzy wykazywali trudności w uczeniu się. Uczeń, który potrafi mnożyć w pamięci liczby wielocyfrowe ma poczucie sukcesu, czuje, że włada umiejętnością ponad przeciętną. Zwiększa się jego pewność siebie również w wielu innych obszarach, ponieważ zaczyna wierzyć w siebie. 

Trening pamięci: Ćwiczenia z arytmetyki mentalnej wymagają zapamiętywania liczb, sekwencji i wyników pośrednich. To doskonały trening dla pamięci krótkotrwałej i umiejętności skupiania się na szczegółach. 

Wyzwania związane z arytmetyką mentalną: 

Trudność początkowa: Rozwinięcie umiejętności arytmetyki mentalnej wymaga cierpliwości i regularnej praktyki. Bardzo ważne jest wsparcie wykwalifikowanego nauczyciela, który odpowiednio poprowadzi trening. Do sukcesu dochodzi się powoli, poprzez konsekwentne ćwiczenia. To, z kolei jest doskonała nauką cierpliwości i dążenia do celu. 

Możliwość błędów: Wykonywanie obliczeń w umyśle niesie ryzyko popełnienia błędów. W przeciwieństwie do kalkulatora, który zazwyczaj podaje poprawny wynik, arytmetyka mentalna może prowadzić do pomyłek, szczególnie przy bardziej skomplikowanych zadaniach. 

Zmęczenie umysłu: Intensywne ćwiczenia arytmetyki mentalnej mogą prowadzić do zmęczenia umysłu. To umiejętność, którą trzeba rozwijać stopniowo, aby uniknąć nadmiernego wysiłku psychicznego. 

 Wartością arytmetyki mentalnej jest nie tylko umiejętność wykonywania szybkich obliczeń, ale także rozwijanie umysłowych zdolności i trening pamięci. Wyzwaniem jest wytrwanie w regularnych ćwiczeniach oraz cierpliwość. Jednak efekty, które są  na końcu tej drogi są tego warte. 

02
13
2023

Misja szkoły arytmetyki mentalnej

Celem szkoły jest nie tylko nauczanie konkretnych zagadnień matematycznych, ale przede wszystkim rozwijanie umiejętności liczenia w pamięci, szybkiego myślenia matematycznego i zdolności do rozwiązywania problemów matematycznych w sposób twórczy i efektywny.
07
26
2022

Bushido to wielka droga

„Bushido to wielka droga. Droga nie tolerująca odstępstw, ale dopuszczająca wiele swobody. Droga konserwatywna, ale trwanie w miejscu jest wbrew zasadom. Bushido to droga doskonała. Droga wojny dla miłujących pokój i droga pokoju dla wojowników”.
07
25
2022

Futurystyczna szkoła

Podstawowe założenia FUTURYSTYCZNEJ szkoły.